Przejdź do treści

Z11 PRZYJACIEL PTAKÓW >> Z12 PRZYJACIEL ZWIERZĄT >> Z13 PRZYRODNIK

Z11 PRZYJACIÓŁKA PTAKÓW >> Z12 PRZYJACIÓŁKA ZWIERZĄT >> Z13 PRZYRODNICZKA

Z12 ●●

PRZYJACIEL ZWIERZĄT

PRZYJACIÓŁKA ZWIERZĄT

Przyjaciel zwierząt to zuch, który zna zwierzęta mieszkające w lesie i ich potrzeby oraz stara się na nie odpowiadać. Zna zagrożenia, jakie mogą go spotkać ze strony dzikiej zwierzyny.

Przyjaciółka zwierząt to zuchenka, która zna zwierzęta mieszkające w lesie i ich potrzeby oraz stara się na nie odpowiadać. Zna zagrożenia, jakie mogą ją spotkać ze strony dzikiej zwierzyny.

WYMAGANIA

1. Poznał rodzaje oraz rodziny zwierząt leśnych i zaprezentował je na zbiórce.
2. Odróżnił tropy zwierząt domowych od tropów zwierząt leśnych.
3. Wziął udział w akcji dokarmiania zwierzyny leśnej, we współpracy z najbliższym kołem łowieckim lub nadleśnictwem.
4. Dowiedział się, jak zachować się, gdy napotka zwierzę w potrzebie, oraz jakie zagrożenia mogą spotkać zwierzęta w lesie.
5. Poznał różnice między ochroną ścisłą a częściową.
6. Przygotował kilka informacji na temat zwierząt z polskich lasów z czerwonej księgi zwierząt.

7. Dowiedział się, jaka jest różnica między myśliwym a leśniczym, porozmawiał z jednym z nich.
8. Znalazł ślady obecności dzikich zwierząt w najbliższym kompleksie leśnym.

1. Poznała rodzaje oraz rodziny zwierząt leśnych i zaprezentowała je na zbiórce.
2. Odróżniła tropy zwierząt domowych od tropów zwierząt leśnych.
3. Wzięła udział w akcji dokarmiania zwierzyny leśnej, we współpracy z najbliższym kołem łowieckim lub nadleśnictwem.
4. Dowiedziała się, jak zachować się, gdy napotka zwierzę w potrzebie, oraz jakie zagrożenia mogą spotkać zwierzęta w lesie.
5. Poznała różnice między ochroną ścisłą a częściową.
6. Przygotowała kilka informacji na temat zwierząt z polskich lasów z czerwonej księgi zwierząt.

7. Dowiedziała się, jaka jest różnica między myśliwym a leśniczym, porozmawiała z jednym z nich.
8. Znalazła ślady obecności dzikich zwierząt w najbliższym kompleksie leśnym.

KOMENTARZE

Ad 1. Przykładowo: gryzonie, kuraki leśne, kuraki polne, jeleniowate, bekasowate, gęsi, kaczki, psowate, łasicowate, świniowate itp.
Ad 2. Przykładowo: ślady owcy od sarny, krowy od łosia, trop wilka od tropu psa, itp.
Ad 3. Nie wolno samodzielnie dokarmiać zwierząt w lesie, gdyż może to przynieść większe szkody dla lasu. Warto jednak skontaktować się z najbliższym kołem łowieckim przez nadleśnictwo lub okręg łowiecki. W trakcie zdobywania tej sprawności warto, aby zuch poznał mapę najbliższych instalacji dokarmiania zwierzyny. Koła Łowieckie zajmują się całą gospodarką łowiecką – poprzez regulację gatunkową dbają o to, aby na danym obszarze była taka ilość zwierzyny, która może się tam bez problemu wyżywić, a poprzez odpowiednie dokarmianie, pozwalają gatunkom przetrwać najtrudniejszy czas zimą, nie zaburzając jednocześnie ich naturalnego instynktu do poszukiwania pożywienia w lesie. Ponadto przygotowują różne formy dokarmiania zwierzyny w taki sposób, aby ją zniechęcić do żywienia się na młodnikach – m.in. pasy zaporowe czy poletka ogryzowo-zgryzowe.

Ad 1. Przykładowo: gryzonie, kuraki leśne, kuraki polne, jeleniowate, bekasowate, gęsi, kaczki, psowate, łasicowate, świniowate itp.
Ad 2. Przykładowo: ślady owcy od sarny, krowy od łosia, trop wilka od tropu psa, itp.
Ad 3. Nie wolno samodzielnie dokarmiać zwierząt w lesie, gdyż może to przynieść większe szkody dla lasu. Warto jednak skontaktować się z najbliższym kołem łowieckim przez nadleśnictwo lub okręg łowiecki. W trakcie zdobywania tej sprawności warto, aby zuchenka poznała mapę najbliższych instalacji dokarmiania zwierzyny. Koła Łowieckie zajmują się całą gospodarką łowiecką – poprzez regulację gatunkową dbają o to, aby na danym obszarze była taka ilość zwierzyny, która może się tam bez problemu wyżywić, a poprzez odpowiednie dokarmianie, pozwalają gatunkom przetrwać najtrudniejszy czas zimą, nie zaburzając jednocześnie ich naturalnego instynktu do poszukiwania pożywienia w lesie. Ponadto przygotowują różne formy dokarmiania zwierzyny w taki sposób, aby ją zniechęcić do żywienia się na młodnikach – m.in. pasy zaporowe czy poletka ogryzowo-zgryzowe.